הפועל ת"א מועדון ימי

מועדון השייט הפועל תל אביב הוא מהבולטים והוותיקים בענף השייט בישראל. ההיסטוריה שלו מחזירה אותנו אחורנית לתקופה שלפני הקמת המדינה, עת הוקםהפועל ת"א מועדון ימי בשפך הירקון בעידוד ההגנה, עוברת בין כמה תחנות משמעותיות ונמשכת עד עצם היום הזה, כשרוב הפעילות נעשית במרינה בתל אביב. במאמר הבא נציג בפניכם את כל מה שחשוב לדעת על המועדון ותפקידו בתמונת השייט של מדינת ישראל.

ההיסטוריה של מועדון שייט הפועל תל אביב

הסיפור של מועדון שייט הפועל תל אביב מתחיל ב-1925, עת ארגון ההגנה הקים פלוגת דייגים. בתחילת הם עסקו בדייג בלבד, אולם בהמשך בנו סירות באמצעותן למדו את כל מה שחשוב לדעת על עולם המים, ידע שתרם רבות לתמונת ההעפלה לישראל שנים שלאחר מכן. החברים ליווי את אוניות המעפילים, כשהסירות ניצחו על אוניות המעפילים.

לאחר מלחמת העולם השנייה, במהלכה שירתו רבים מחברי הפלוגה בצבא הבריטי, העיסוק בשייט נעשה מרכזי עוד יותר. "הסקציה הימית של הפועל", כפי שנקראה בימים אלו, עסקה בהכשרת שייטים, השתתפה בשיוטי ערים או במחנות ימיים ואף לקחה חלק באליפויות שייט. ב-1953 הוקם "בית הימיה", בניין המועדון ברחוב אוסישקין בו נעשה שימוש גם היום.

לעולם השייט הספורטיבי התחרותי, נכנס המועדון ב-1959. בתחילת הדרך הייתה זו סירה אחת בלבד, ובהמשך כמה דגמים נוספים. ב-1970, לאחר שנבנתה המרינה בתל אביב, חלק ניכר מהמועדון עבר להתנהל במרינה. שייטי המועדון המשיכו להתאמן ולהתחרות, ואף זכו להישגים מרשימים בזירה הישראלית והבינלאומית.

אחת מנקודות הציון החשובות ביותר היא אולימפיאדת סיאול 1988, בה שניים משייטי המועדון – האחים רן ודן טורטן – ייצגו את ישראל לראשונה בענף השייט. יש לציין שהשתתפות זו עוררה מחלוקת ציבורית אדירה, על רקע העובדה שהשניים בחרו לכאורה להתחרות ביום כיפור, בניגוד לחברי המשלחת האחרים. עד היום לא ברור מה בדיוק התרחש שם, כאשר טענת הנגד היא שהשניים אך ורק התאמנו ולא התחרו בפועל. עד היום המאורע הזה נחשב לאחד ממעוררי המחלוקת בענף השייט בישראל, ואף הגיע לדיונים בבג"צ.

כיום: פעילות מגוונת וענפה

מועדון השייט הפועל תל אביב פועל כיום, בכל אחד מימות השבוע, בתחומי המרינה בתל אביב. בדומה למועדונים אחרים, נעשית חלוקה לקבוצות של שייטים וחותרים על פי גיל או דגמי הסירות השונים. המועדון פונה לטווח רחב מאוד של גילים, כאשר אחוז משמעותי מבין החברים הם ילדים ובני נוער שמקבלים כאן מסגרת שעשויה לקדם אותם באינספור היבטים בחיים.

חניכי המועדון מתאמנים באופן אינטנסיבי במסגרתו, כאשר נכון לנקודת הזמן הנוכחית מדובר כאן בשלושה ימי אימונים בשבוע כאשר בשאר הימים יכולים החניכים להתאמן בצורה עצמאית. מפעם לפעם הם יוצאים למחנות אימונים ומתחרים בתחרויות שונות בזירה המקומית, באליפות ישראל ובתחרויות בינלאומיות. במקביל מתגאים במועדון בהקניית הידע התיאורטי המקצועי הדרוש בתחום, לצד ערכים (דוגמת שמירה על הטבע ואיכות הסביבה) וכישורי חיים.

ניתן לציין בהקשר הזה את התמורות החיוביות של עיסוק בשייט על הגוף והנפש, לרבות חיזוק משמעותי של שרירי הגוף, שיפור היציבה, העלאת הביטחון העצמי, שיפור תחושות העצמאית, יצירת שיתופי פעולה (חשבו על סירה בה חותרים במקביל, בתיאום מושלם, מספר ספורטאים) ועוד. המועדון ידוע בפן החברתי שלו, עם פעילויות וימי גיבוש המתקיימים לכל אורך השנה, במים ומחוצה להם.

לקריאה נוספת:

  1. הפועל תל אביב מועדון ימי – האתר הרשמי
  2. מועדון השייט הפועל תל אביב – עמוד הפייסבוק
  3. הפועל תל אביב מועדון ימי – איגוד השייט בישראל
  4. שערוריית יום כיפור באולימפיאדה – עושה היסטוריה – YNET
אולי יעניין אותך גם:

מועדון השייטים ת"א

מועדון השייט טבריה

חתירה בישראל וחתירה אולימפית