מועדון השייט טבריה

מועדון השייט טבריה מגדיר עצמו כ"מרכז למצוינות המוביל בישראל", וזאת כמובן לצד העובדה שהוא אחד הבולטים מסוגו באזור הצפון. המרכז, שהוקם על שפתמועדון השייט טבריה הכנרת בשנות ה-50 של המאה הקודמת (ממש לאחר מלחמת השחרור), שם לו למטרה לפתח את הספורט הימי בישראל, בדגש על ענף החתירה – ובמקביל לחנך את חבריו לערכים חיוביים ולהישגיות, במטרה להשתמש בהם על מנת לבסס את המדינה החדשה.

מה מציע המועדון?

מועדון השייט טבריה ממוקם בחלקה הדרומי של הטיילת, בסוך לפסל מדיד המים. הוא פותח את שעריו לכל המעוניינים להיחשף לספורט הימי, ולכן פונה למכנה המשותף הרחב ביותר האפשרי. פעילותו נעשית באמצעות ציוד מקצועי וחדשני, המלווה עם מדריכים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה בישראל. מזה כמה עשורים שהמקום מתנהל במסגרת של מוסד ללא כוונות רווח (מלכ"ר), אשר חבריו – עשרות חותרים וחותרות, בטווח גילים רחב – משלמים דמי חבר סבירים מאוד. זו אולי הסיבה לכך שבניגוד לחלק ממועדוני השייט האחרים בישראל, מועדון השייט טבריה מקבל את רוב התקציב שלו מהרשות המקומית או כתרומה, ורק אחוז מצומצם כדמי חבר.

פעילות מועדון השייט טבריה נערכת בחמש חזיתות עיקריות:

  1. חתירה אקדמית – פעילות ספורטיבית מאתגרת, ומועילה מאוד עבור הגוף והנפש, שנקראת כך מכיוון שהתפתחה באוניברסיטאות. נעשית באמצעות סירת חתירה ייעודית, כאשר החותר מחזיק במשוטים ומתקדם תוך כדי הנעה שלהם במים בתזמון מדויק.
  2. חתירה פראלימפית (חתירת נכים) – ענף ספורט המיועד לבעלי מוגבלויות פיזיות או מנטליות, אנשים שחוו שיתוק קפיים, כדי ראייה ועוד. זהו ספורט מאתגר שמבטא את ניצחון הרוח, לעיתים תרתי משמע, ומראה שניתן להתעלות ולהתגבר על כל הקשיים.
  3. חתירת נשים – בשנים האחרונות, מקצוע החתירה מושך אליו יותר יותר נשים. במועדון השייט טבריה ניתן לקחת חלק באימוני חתירה אקדמית לנשים, במסגרות שונות המחברות יחדיו את הגוף והנפש.
  4. חתירת ילדים ונוער – המועדון קולט אליו ילדים (מעל גיל 11) ונערים, שלוקחים חלק בפעילויות ובאימונים בתחום החתירה האקדמית. בפעילות מהסוג הזה מושם דגש משמעותי על חינוך של הצעירים לנחישות ולהתמדה, מה שמביא לכך שהפעילות עבורם היא בעלת ערך עליון.
  5. חתירת חופים – ספורט אתגרי שנכנס לתמונה בישראל בשנים האחרונות, ושניתן לבצע בכנרת או במי הים התיכון. חתירת חופים בים נחשבת למורכבת מבחינה פיזית, דורשת יכולות גופניות גבוהות וטכניקה ללא דופי (חשבו על הצורך לחתור במהירות וביציבות גם כאשר נתקלים בגלים חזקים).

כל אלה נועדו להגשים את החזון העיקרי של המועדון, והוא "לעודד ולפתח את ספורט החתירה והשייט על כל ענפיו". זאת תוך כדי רכישה של ציוד המיועד לשימוש המועדון ואוכלוסיית החברים שלו, איסוף כספים ותרומות לצורך פיתוח המועדון ועוד.

שורה ארוכה של הישגים למועדון השייט טבריה

מועדון השייט בטבריה הוא בעל שם בינלאומי בתחום. במהלך השנים הוא חינך אינספור ספורטאים מצטיינים, חלקם הביאו להישגים מרשימים לישראל – וגם לטבריה עצמה – בזירה הבינלאומית. ניתן לטעון לכן שלמועדון יש חלק מרכזי בהתפתחות של ספורט החתירה בישראל, כפי שאנחנו עדים לה בשנים האחרונות.
בסך הכול השתתף המועדון במאות תחרויות לאורך השנים, כשחבריו השתלבו פעמים רבות סגלי הנבחרת הלאומית בחתירה ואף ייצגו את המדינה באליפויות אירופה ועולם, באירועים המוניים דוגמת המכביה (כולל ניצחון יוקרתי של הספורטאים המקומיים על הנבחרת האמריקאית) ועוד. ב-2013, דורג חותר המועדון דני פרידמן במקום ה-9 באליפות העולם, הישג בעקבותיו הוועד האולימפי הישראלי החליט להכיר בענף כבעל סיכויים ממשיים למדליה אולימפית בישראל באולימפיאדת ריו 2016.

לקריאה נוספת:

מועדון השייט טבריה – האתר הרשמי

Tiberias Rowing Club – עמוד הפייסבוק

אולי יעניין אותך גם:

הפועל ת”א מועדון ימי

מועדון השייטים ת"א