מועדון השייטים ת"א

מועדון השייטים בתל אביב מחזיק, קודם כל, בהישג היסטורי חשוב: מועדון זה, הממוקם על גדותיו הדרומיים של נחל הירקון (ברחוב אוסישקין), הוא מועדון החתירהמועדון השייטים ת"א הראשון שהוקם בתל אביב. מעבר לעובדה זו, מדובר במועדון שפועל בהיקף מרשים עד עצם היום הזה.

ההיסטוריה חיה ונושמת

השורשים של מועדון השייט מתחילים עוד ב-1935, כאשר חבורה של חותרים יהודיים – ביניהם הפרופסור ויקטור גוטהיינר הנחשב לאחד מחלוצי תחום רפואת הספורט הישראלי – נמלטו מהשלטון הנאצי בגרמניה ומהתגברות האנטישמיות לה היום עדים. באותם ימים, פעילות ספורטיבית נאסרה באופן מוחלט על יהודים בגרמניה, ואותם סטודנטים שחתרו בעברם בין השאר באוניברסיטת ברלין נאלצו לוותר על האהבה הגדולה שלהם. הם הבינו שהפתרון נמצא בארץ הקודש, כך שעצם העלייה שלהם לישראל ועיסוק בה בספורט האהוב עליהם היא בבחינת תמונת ניצחון.

במקביל ללימודים ולהוראה של חלק גדול מהחלוצים באוניברסיטת תל אביב, הם הקימו מועדון בו עסקו בתחילת הדרך גם בשייט באמצעות סירות מפרש. עם הזמן הצטרפו אליהם גם חותרים מקומיים, ואפילו חיילים שנמנו על המנדט הבריטי.

על כל פנים, אין ספק שהקמת המועדון היא עסק משמעותי בסיפור של הספורט הימי בישראל. ב-1937, כשנתיים לאחר שהמועדון הוקם, נערך טקס הפתיחה המרגש של המועדון, בנוכחות המייסד עמנואל טובים (המהנדס, התעשיין והיזם שאף אחראי להקמת האגודה הימית העברית זבולון) וחברי המועדון הראשונים. במהלך הטקס, בתפאורה של דגלים מתנופפים, החלה תחרות שייט. אחת מני רבות שנערכו מאז ועד היום.

הפעילויות של מועדון השייטים תל אביב

מאז ועד היום, ההתמקדות של מועדון השייט בתל אביב היא בחתירה. המועדון הוא מהגדולים מסוגו בישראל. הדבר בא לידי ביטוי בהיצע סירות החתירה שלו, הכולל בין השאר את סירת הסקיף המיועד לחותר בודד, ולצד זה סוגים שונים של סירות המיועדות לעד שמונה חותרים. זאת לצד מכשירי החתירה על סוגיהם, באמצעותם יכולים החותרים חברי המועדון להתאמן ביסודות החתירה גם כאשר הם נמצאים מחוץ למים. תוך כדי הם נהנים כמובן מהתמורות החיוביות של הספורט עבור הגוף שלהם, לרבות חיזוק כל שרירי הגוף, שיפור היציבה והקואורדינציה, שיפור סיבולת לב ריאה ועוד.

המועדון ממוקם במבנה בו היה המועדון המקורי, אם כי הוא לפני כמה שנים הוא נבנה מחדש – כך שכיום מדובר במבנה מודרני ומזמין בכל קנה מידה. החלק המוחלט של הציוד זמין עבור כלל החברים במועדון, באופן חופשי ובהתאם לזמינות ולביקוש כמובן, בעוד שאחרים (בעיקר התחרותיים שביניהם) משתמשים בציוד הפרטי שלהם. חשוב להדגיש שחברי מועדון השייט תל אביב אינם חותרים אך ורק בגבולות המועדון. רבים מהם מגיעים לנמל יפו על מנת להתאמן שם, או אפילו יוצאים לים הגדול.

המטרה: לקדם את הספורט הימי בישראל

יש לציין שמועדון השייטים בתל אביב מתנהל כיום כעמותה רשומה, שנוסדה החל משנת 1984 ושבה חברים כ-80 איש (נכון לשנת 2020). המטרות המוצהרות שלה הן "לעודד ולפתח את ספורט החתירה, לעודד פעולות שייט בנהרות ובימים, ולהפיץ את רעיון ספורט החתירה, השייט והספורט בכלל".
החלק הארי של תקציב העמותה (למעלה מ-75%) מבוסס על דמי החבר. לצד זה היא מקבלת תמיכה מסוימת מהרשויות המקומיות, הקצבות ותמיכות כספיות אחרות (תרומות למשל).

לקריאה נוספת:

מועדון השייטים תל אביב – עמוד הפייסבוק

מועדון השייטים תל אביב – סברסים

טקס הפתיחה של מועדון השייטים בתל אביב – ארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים

מועדון השייטים בתל אביב – ע"ר – גיידסטאר אתר העמותות של מדינת ישראל

אולי יעניין אותך גם:

הפועל ת”א מועדון ימי

מועדון השייט טבריה